Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Zile de naştere

ingambament (31)

Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

moderator

condeiul

când ziua se preface-n noapte ceasul picură tăcere oare care vise în suflet revin condeiul stă liniștit ori de câte ori sunt mai obosită s…

Început de Nicoleta Mija

2 Dec 21, 2018
Răspunsul lui AureliaAlbAtros

moderator

pastel

culmi de jăratec oare care frunză pleacă tristă departe amurg, brazii se scutură încet încet,norii pe cer alunecă   culmi de chihlimbar or…

Început de Nicoleta Mija

1 Dec 19, 2018
Răspunsul lui Ioan Muntean

moderator

florile iernii

ating o floare mică  pe geam dar ea dispare repede oare unde vântul iar sculptează pe zăpadă eu mereu am scris vântul mi-a şters slova înc…

Început de Nicoleta Mija

1 Dec 19, 2018

ACTIV

O inimă de... zăpadă încinsă

Nu ninge, sclipește iubirea precum floarea-soarelui de astă-vară.   Veniți degrabă, căci nicicând zăpada binefăcătoare, nemaivăzută nu s-a…

Început de Pop Dorina

3 Dec 19, 2018

moderator

crăciunul

crăciunul este bine cuvântat de fulgii de nea crăciunul este bucuria darurilor sub brad visuri împodobite dese ori clopoței argintii crăci…

Început de Nicoleta Mija

3 Dec 19, 2018

ACTIV

Oameni de zăpadă

Încet-încet      zăpada clădește silabe      pe ramuri, pe iarbă, pe gândul      copilăriei      mutată-n suflet.   Deasupra silabelor    …

Început de Pop Dorina

1 Dec 19, 2018

moderator

Charlie Chaplin

cu mersul legănat pe ici pe colo părea un vagabond în Viață de câine cu Scraps mai în glumă ori cum trist l-a imitat pe Hitler micul vagab…

Început de Nicoleta Mija

2 Dec 19, 2018
Răspunsul lui Nicoleta Mija

moderator

vine Moș Crăciun

fulguiește ca în poveste așa dar un colind din veacuri bun gust o portocală pe sanie încet încet Moș Crăciun vine cu daruri ori de câte or…

Început de Nicoleta Mija

2 Dec 19, 2018
Răspunsul lui Nicoleta Mija

ACTIV

Lacrimi pe asfaltul iubirii

Încât sentimentu-mi e ca un argint-viu, plecarea ta m-a pus pe jar, iar lacătul ce ne-a legat ar vrea să fugă în spre tine.   Ascultă zgom…

Început de Pop Dorina

1 Dec 19, 2018

ACTIV

Un altfel de colind

Dese ori zăpada, ori colindătorii fac ca Ajunul Crăciunului să fie ca un lung metraj de bine cuvântare.   Ori unde m-aș duce, colindul ler…

Început de Pop Dorina

2 Dec 19, 2018
Răspunsul lui AureliaAlbAtros

© 2021   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

-->