Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Propuneri pentru Revista Cronos (290)

Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

ACTIV

DIN IUBIRILE LUI CIORAN

Iubirea sfâşietoare a lui Cioran, la 70 de ani, pentru tânăra Friedgard Thoma: „Aş vrea să evadez cu dumneavoastră într-o insulă părăsită ş…

Început de ION IONESCU-BUCOVU

0 Mar 13, 2016

inactiv

RODICA OJOG-BRASOVEANU, scriitoare

Rodica Ojog-Braşovean miercuri, 28 iunie 2000            - D-na Ojog-Brasoveanu, sunteti de formatie jurist, ati fost în avocat…

Început de Camelia C

16 Mar 1, 2016
Răspunsul lui maria giurgiu

ACTIV

PRIMA SCRISOARE OFICIALĂ A LUI EMINESCU CĂTRE VERONICA MICLE

Prima scrisoare oficială         a lui Eminescu către Veronica Micle     Suntem în anul 1874, toamna, când Eminescu se mut…

0 Nov 22, 2015

ACTIV

UN PROCES CELEBRU: Doamna Bovary în instanţă

UN PROCES CELEBRU: Doamna Bovary în instanţă   Suntem în primăvara anului 1856 în Franţa. După o muncă intensă de patru ani Gustav Flauber…

0 Nov 14, 2015

ACTIV

Violeta Petre la lansarea romanului MARTIRII LUI EROS

Eveniment de excepţie - Lansarea romanului ''Martirii lui Eros'', autor distinsul om de cultură Ion Ionescu-Bucovu Sâmbătă, 31 noimbrie l-a…

1 Nov 8, 2015
Răspunsul lui Sprincenatu Dan

ACTIV

Ochiul Pictorului

Gustave Caillebotte (1848 -1894) - Ochiul pictorului.   În Istoria artelor se cunosc câțiva mari artiști plastici uitați, redescoperiț…

Început de Adrian Grauenfels

0 Oct 24, 2015

ACTIV

ÎNGERUL CARE A CĂZUT DIN PARADIS -fragment-continuare

Din cimitirul unde îl îngropasem pe domnul inginer Ionescu m-am trezit seara, capul îmi atârna greu după ce golisem acea sticlă, mă scula…

0 Oct 1, 2015

ACTIV

ÎNGERUL CARE A CĂZUT DIN PARADIS -fragment-

Primăvara aceea a venit ca o nebunie peste mine şi peste Agneta; înfloriseră cireşii sălbatic, un alb pur, şi răspândeau un balsam proaspăt…

0 Sep 6, 2015

ACTIV

ÎNGERUL CARE A CĂZUT DIN PARADIS -fragment-continuare

Peste mânăstire se aşternuse  toamna, aşa cum vin toamnele prin Ardeal, cu ploi lungi şi cu frunze care hoinăresc înnebunite prin toate coc…

3 Aug 27, 2015
Răspunsul lui Ioan Muntean

ACTIV

ÎNGERUL CARE A CĂZUT DIN PARADIS

2   Sindicatul mi-a repartizat un bilet de odihnă la Govora, o staţiune mică de pe Valea Oltului, pitită pe nişte dealuri la marginea une…

0 Aug 2, 2015

© 2018   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

Live Support