Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Propuneri pentru Revista Taifas literar (43)

Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

ACTIV

România mea personală - partea 2/5

CONDIŢIA ECONOMICĂ A ROMÂNIEI MELE PERSONALE          Ştim cu toţii că Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu s-a născut într-o peşteră insalubră…

Început de Florin T. Roman

0 Nov 16, 2016

ACTIV

Poetul şi marea

Un univers de dor închis într-un pumn de lut însufleţit, O picătură de sânge albastru care respiră prin cuvânt Încercând să evadeze di…

Început de Costel Avrămescu

0 Nov 11, 2016

ACTIV

dorința

nu-mi decontează nimeni stelele ce cad e o răceală siderală ce străbate ființa vino iubito lângă foc să ne-ncălzim aștri vor arde v…

Început de Mihai Ștefan Arsene

0 Nov 9, 2016

ACTIV

doar tu ai adormit

păsările paradisului s-au despuiat uimite crocodili antici cărând miliarde de răsărituri pe solzoasa piele și-au desfăcut fălcile în î…

1 Nov 5, 2016
Răspunsul lui Mihail Toma

ACTIV

mi-am înfipt adânc în pământ toiagul

mi-am  înfipt adânc în pământ toiagul să-mi fie sprijin unic după ce am dat roată pe cer și stelele toate deodată m-au luminat și-am așt…

1 Oct 21, 2016
Răspunsul lui ovidiu dinica

ACTIV

la țigănci

sămânța de cafea s-a desfăcut direct în floare nu-i trebuie rădăcini ci doar petale să absoarbă cuvintele cu amănuntul să mute stelele…

1 Oct 18, 2016
Răspunsul lui ovidiu dinica

ACTIV

O crimă aproape prietenoasă ( roman foileton - continuare )

4.Speculații      - Această femeie,  spuse Smith dintr-o dată, nu mi se pare în regulă! N-am idee de ce! În cele mai multe cazuri, soția vi…

Început de Aurel Conțu

7 Oct 15, 2016
Răspunsul lui Aurel Conțu

ACTIV

O crimă aproape prietenoasă (roman foileton)

1. O agentie ciudata     Din mersul maşinii, casa, situată pe stânga drumului, trece aproape neobservată. Aspectul ei de cladire părăs…

Început de Aurel Conțu

3 Oct 15, 2016
Răspunsul lui Ioan Muntean

ACTIV

Încrâncenare

Cuvintele acelea zgrumțuroase  ieșite ca dintr-un nod încâlcit cu mai multe capete colcăiesc neoboste în sicriile astupate cu ceară ale m…

Început de Aurel Conțu

4 Oct 3, 2016
Răspunsul lui Aurel Conțu

ACTIV

Terchea – Berchea (scheci a la Nea Mărin)

Mă fraţâlor, v-oi spune una de să dai cu căciula-n sus, nu alta! Ce mă puie dreacu’ să-mi prind mintea cu Nică. Cum care? Nică a lu’ Murtaz…

Început de ELENA AGIU-NEACSU

0 Iun 13, 2016

© 2019   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

Live Support /********* ********/