Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

mini-concurs – ediţia a 5-a – Tu cum îţi bei cafeaua? – mini-interv...

Pe timp de iarnă, îmi place să-mi petrec zilele la munte, din acest motiv în fiecare an îmi pun câte un CV la o cabană-pensiune. În acest an, pe lângă servirea unei cafele îmi doresc să învăț să schiez. Un vis pe care nu mi l-am îndeplini, încă. Din acest motiv am depus CV-ul la una din pensiunile unde sunt condiții de schiat. Patronul pensiunii, un domn mai învârstă, dar plin de umor, nu părea să fie un om de la țară.

Dacă poți trece cu bine de umorul lui, cam ironic, care ar vrea să te scotă din amorțeală, sau să-ți testeze răbdarea, finalul ar fi bun.

Patronul: Știi să faci cafea??
                      Eu: Sigur, altfel n-aș fi depus acest CV la pensiunea dumneavoastră.

Patronul: Da, te cred! Dar la noi cafeaua trebuie să fie vorbăreață, glumeață, să cânte, să danseze...Poți să faci astfel de cafele??
                    Eu: De dimineață, așteptând să se trezească personalul pensiunii mi-am făcu o cafea în cuptorul din curte, cel în care se pregătesc grătarele, cu cel mai folosit ibric. Nu știam că e cel mai folosit, dar mi-a spus el, în timp ce cafeaua fierbea liniștită. Făcută pe jarul de lemne, fierbe încet și în final are o aromă deosebită.

Patronul: Cum, ibricul ți-a povestit din secretele noastre, așa la prima întâlnire??
                  Eu: Nu știu, ce l-a determinat s-o facă, poate că, alegând-ul din zecile de ibricele, tocmai pe el, o fi vrut să se recompenseze. Poveștile petrecute în această pensiune mi le-a povestit ,mai pe îndelete, ulcica în care am băut cafeaua din ibric. Ea a fost mai vorbăreață, chiar plină de umor.

Patronul: Cum, bei cafeaua, visând la cai verzi pe pereți?
                 Eu: De regulă, da! Dar acum fiind în curte, nu am reușit... ulcica și cafeaua m-au ajutat să zbor până la norii cei albi, ce păreau niște căluți zburdalnici.

Patronul: Din câte observ, ibricul și cafeaua din pensiunea mea ți-au devenit aliați?
                Eu: Nu trebuie să vă supărați pe ei, nu dumneavoastră i-ați învățat să fie vorbăreți, glumeți? Mie mi-a făcut plăcere compania lor, mai ales că gustul cafelei făcută la cuptor pe jar de lemne... a fost minunat.

Patronul: Ce cafea folosim în pensiune, dacă tot ai preparat-o și gustat-o?
               Eu: Cumpărați cafea verde în saci și apoi o prăjiți în pensiune. Cafeaua prăjită în pensiune are o culoare maro spre negru și este mai lucioasă datorită stratului mai dens de ulei rămas în urma prăjirii dark. Cafeaua prăjită sub această formă are un nivel mai scăzut de cofeină, este acidă și puțin amară. Este exact cafeaua ce se pretează într-o pensiune ca a dumneavoastră. Exact cafeaua pe care am preparat-o și băut-o eu.

Patronul: Ce cafea beau eu?
              Eu: Dacă aș fi în locul dumneavoastră aș bea cafeaua verde, neprăjită. Având-o la îndemână, ar fi păcat să n-o folosiți. Am folosit-o și eu când a necesitat.

Interviul s-a încheiat, patronul a zâmbit mulțumit, iar eu am fost angajată temporal la pensiunea în care cafeaua trebuia să îndeplinească condiții speciale.

500 cuvinte

7 întrebări, 7 răspunsuri

Vizualizări: 238

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Nu știu cum e cafeaua la patroni, dar pe timpul meu... cafeaua era în dulapul meu, când secretara nu era, făcea cafeaua altcineva... până într-o zi, directorul mi-a spus să-i fac o cafea, am încercat să-i spun că nu știu...Dar, atât a insistat, încât în final m-a înduplecat. Să nu mă mai pună altădată să i-o fac, știind c-o bea cam dulce, i-am pus zahăr cât cuprinde. Când a băut-o... mi-a spus: Aurelio, o beau eu dulce, dar nici chiar așa! De atunci, n-am mai fost pusă să fac cafea. Dar, la fiecare ședință la care ne întâlneam toți, mă pâra!! 

Dacă oferi și locația pensiunii, eu vin cu cafeaua! Vreau să-l cunosc și pe patronul pensiunii. Ofer pentru text trei steluțe și... o ultimă cafea din acest concurs pentru interviuri. 

Imagine similară

Aici, pe post de a treia persoană eu văd buna-dispoziţie! D fapt e caracteristica cu care ne-ai "umplut" clipele de lectură pe tot parcursul aceste mini-competiţii - nu atât de talente literare, cât mai degrabă o competiţie de ambiţie personală, de autodepăşire sau autoimpunere a unor capacităţi de a putea face ceva inedit. Tot acest mini-concurs mi se înfăţişează ca un fel de Exatlon al scrisului (sunt fan/fană războinic al "faimosului" deja concurs! - acolo ei nu beau cafea decât dacă o câştigă!)...

În concluzie, ai trei steluţe de promovare şui trei ceşti de cafea (categoric nu verde!)

Imagini

Imagine similară

(sunt cu gheaţă, deşi e toamnă, dar cineva, pe undeva, pe-aici prin acest concurs a indicato ca fiind preferată!)

Mulțumesc, Rodica!

Ce ne poate rămâne, dacă știm s-o prețuim?? Buna-dispoziție...

De ce nu m-aș împrieteni cu ea, la o cafea?? 

La angajări facem interviuri, la concurs asemnei. Tu le-ai îmbinat şi împăcat pe amâsouă de trei steluţe! ***

Hehe, ce amintiri am la angajări, te apucă râsul.

Pe cele mai multe, că au fost cam vro trei, patru... le-am trecut glumind. Mereu am întâlnit oameni ursuzi la interviuri, din acest motiv, primul gând care-mi venea în minte, era să-i scot din starea acea cenușie. Și am reușit! În final deveneam prieteni, nu conta că erau femei sau bărbați!

Mulțumesc, pentru comentariu și steluțe!

Întotdeauna sunt frumoase poveștile lângă un ibric de cafea. Un dialog frumos,vesel , o experiență și un sfat valoros.

Trei steluțe ***

Mulțumesc, din tot sufletul, Nicoleta!

Mă bucur că ai comentat și citit ce am scris!

Primești de la mine o orhidee și o cafea nevinovată, fără interviuri

Am aranjat colțul juriului...

Destul de interesant interviu. V-ați ridicat la așteptările patronului. Interesant cum ați dedus ce cafea se folosește în pensiune... 

Aș schimba "ulcica din care am băut cafeaua preparată în ibric" pentru a evita repetiția lui "din".

Felicitări!**

Da, ai dreptate! Nu mi-am dat seama că repet... Am schimbat!

Felul în care o persoană combină exteriorul cu interiorul, înfățișare, temperament, ambient, te determină să conturezi mai corect multe lucruri pe care mulți nu le văd. Fiind un tip care arăta foarte bine la vârsta lui, cu un umor ce te determină să-i conturezi interiorul bine conservat și vesel, aranjându-și pensiunea cu tot ce presupune tinerețe și voie bună, cu siguranță știe să se menajeze. Normal că, preferata lui cafea era cea vedre! Mulțumesc, pentru sugestie și steluțe, care mă onorează! 

Să nu uit și o ceșcuță de cafea, să te revigoreze, dacă ai început să ne citești,

bănuiesc că ai nevoie de ea.

Ai uitat să-mi amintești de i-ul  în plus la cuvântul cafele, din titlu, dar...când am observat remarca,

l-am radiat... Mulțumesc!

© 2018   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

Live Support