Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Vizualizări: 771

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Părerea mea se oprește la paharul cu numărul 3.

... nu...

Paharul nr.4 pentru că paharele 1,3,2 nu se pot umple, iar pe ramura paharului 2 nu ajunge apa că se va duce spre paharul 3. Iar paharul 5 nu va primi apă pentru  că se scurge pe cealaltă ramură. E bine?

nu

3.

nu

"nu" am marcat la răspunsurile mele pentru că nu aţi oferit şi explicaţia.

Dar răspunsul corect e 3:

- de la 1 picură în 3; când nivelul ajunge la ramificaţia spre 4 nu se întâmplă nimic că e astupată

- mai departe se umple tot 3 până ajunge la ramificaţia spre 5, care se umple, căci este închisă

- continuă umplerea lui trei până la refuz

- pe ramura lui 2, către 6 e blocat, iar către 7, paharul 7 are gaură în fund!

Din păcate nu s-a solicitat argumentarea răspunsului. Poate că nu ar fi fost greu de dat, însă asta este - știu să pierd... câștigând!

păi fără argumentare se putea presupune că e la nimereală! Ideea e că nu aţi pierdut... dar câştigul e din întâmplare? Da, poate trebuia specificat clar să se argumenteze răspunsul, dar la astfel de probleme argumentarea se subînţelege.

Mulţumesc celor ce au răspuns şi-i aşteprt şi la alte "confruntări" ale minţii.

... cineva ridicase problema debitului şi construia o demnstraţie /dar a şters-o - demonstraţia). Nu se pune problema de debite căci desenul arată clar că de la robinet apa picură... Răbdare ztrebuie să avem până se umple paharul 3!

Da. N-am văzut că țeava de la 5 e înfundată... 

... păi dacă-i arde de joacă - mintenaş un nou test cu recipiente! Să vedem acum!

© 2021   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

-->