Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Sursă: Sexologisme: Muia din dex… nu din piața Victoriei! | 69

Sexologisme: Muia din dex… nu din piața Victoriei!

Scuzați-mă! Nu pot să mă abtin! Gândul înființării unei rubrici educative de limbă, maternă sau nu – nu contează, important e sa fie de limbă și să fie educativă – ce mă bate de ceva timp, m-a făcut să prind din zbor momentul disecării celei mai iubite și purtate din gură în gură, ca să zic așa, expresii actuale. Expresia lunii (august!) – muie! O sa fiu scurtă. Și la obiect. Exact ca subiectul în discuție! Din pur patriotism și ca să nu mă îndepartez de activitățile cotidiene naționale, adică sexul oral general și fără limită de vârstă, că am văzut și copii purtați de valurile tulburi ale (in)conștienței părintești în mijlocul evenimentelor în speranța poate de a răspunde urmașului neamului, în mod practic, la o etate infantilă, la întrebări complexe de tipul: Ce-i viața, tată? Răspuns: o muie! – mă folosesc de domnul google ca să ajung la domnul dex pentru a-mi spulbera incertețurile personale legate de conceptul ultrasupermegamediatizat. Dar și din nostalgia anilor trecuți, când domnul dex nu era încă îmbogățit cu expresia ce face obiectul zbaterilor mele lingvistice de sex, pardon sens, și formă de moment, când capete luminate și limpezi de redacții de oraș românesc fumegau a neputința și neștiința punerii pe hartie a cuvântului în forma corectă – adică, O fi cu i sau nu o fi cu i ?! Asta-i întrebarea! Și în stilu-mi caracteristic caracterizat de lenea indusă de miracolul tehnologiei moderne copy & paste, port aici părerea tehnico-dexică pentru toți cei care, ca și mine, mai au în străfundurile minții incomplet maturizate teama de a nu fi duși cu muia de vreun sens fară sens sau conotații sexual-sensuale indecise:

MUIE s. f. (Argotic) Gură. I-a dat peste muie. GR, S. VII, 120 ◊ Expr. A duce cu muia = a face promisiuni înșelătoare, a convinge cu minciuni, a amăgi, a înșela; a duce cu vorba, a duce cu zăhărelul. Cf. BL II, 174, BUL. FIL. V, 191. L-am dus cu muia pînă mi-a împrumutat plugul. COMAN, GL., cf. MAT. DIALECT. I, 231. – Și: mîie (BUL. FIL. IV, 172) s. f., moi (BL II, 174) subst. – Din țig. mui.

muie [ BL II, 174 / mâie, moi / (rar) mui / mui] () 1 Gură. 2 () A duce cu ~ia A face promisiuni înșelătoare a amăgi, a înșela3 () A duce cu vorba. 4-5 ( bărbați; ) A da ~ (A invita o femeie să practice sau) a practica sexul oral. 6 ( a da ~) Invitație la sex oral adresată unei persoane indiferent de sex, cu intenția de a jigni, de a înjosi. 7 Gest făcut prin ridicarea degetului cel mai lung de la mână și strângerea celorlalte patru, eventual orientându-l în direcția gurii, cu semnificația de muie (4-6). 8-9 (Rar; ) A da ~ la statuie A sfida (lumea în general sau) simbolurile ei consacrate.

MÚIE s. v. gură. MÚIE (; folosit adesea și mai ales în expresii) Gură, fleancă. (din mui (Graur, Juilland)) múie – () Gură, plisc. mui (Graur 174; Juilland 169). Se folosește aproape exclusiv în forma și în expresii. múie s.f. (reg. argotic) gură; (în expr.) a duce cu muia = a amăgi, a înșela, a duce cu vorba.

Pentru a spulbera orice urmă de dubiu dar și pentru o profundă documentare, vă las aici sursa https://dexonline.ro/definitie/MUIE cu multă… dragoste!

Vizualizări: 417

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Sorina Zota a contribuit cu un răspuns la discuţia „Sexologisme: Muia din dex... nu din piața Victoriei!” a utilizatorului Rodica Bogdan pe Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

------------

Scuze, da' nu mă pot abţine-  doar aşa, de ars amatoria - putea să-i plece "G-ul???

------------

Sorina Zota a contribuit cu un răspuns la discuţia „Sexologisme: Muia din dex... nu din piața Victoriei!” a utilizatorului Rodica Bogdan pe Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

------------

Aveţi perfectă dreptate: modul în care m-aţi tratat aici şi lipsa capacităţii punctării fie şi a unei singure trimiteri politice ori a vreunei aşa zise greşeli gramaticale, pe care aş fi făcut-o ( pentru că aşa aţi spus, textual); faptul că aţi încercat din răsputeri să răspundeţi prin aşa zise fandări "nonşalante" cu floreta împinsă la maxim în faţă (deşi nu era nimeni în faşa dvs) - demonstrează modul în care chiar dvs singură vă percepeţi.

Citez: “felul in care ii percepem pe cei din jurul nostru ne dezvaluie foarte multe lucruri despre propria noastra personalitate”.

De aceea am afirmat că v-am oglindit perfect.

Legea oglindirii funcţionează imbatabil şi prin urmare, în loc să admiteţi simplu şi furmos: "da, am greşit" aţi preferat să pierdeţi timpul cu întoarceri la text - ca să puneţi ghilimele, să peioraţi aiurea-n tramvai mizerii asupra cuiva despre care literalmente nu ştiţi nimic.

Asta în timp ce aţi fi putut oferi răspunsuri inteligente. 

Prin urmare tot ce aţi spus la adresa mea:  lipsă de caracter şi toate celelate abjecţii, sunt  - de facto - despre dvs.

Afirmat de chiar dvs înşivă. . 

Toate cele bune deşi i am sentimentul că voi găsi aici iarăşi aici o floretă mânuită orbeşte de dvs.

Ştitţi de cine îmi amintiţi??  De Cedra, personajul din The land before time.

Atâta doar că Cedra avea o scuză: era copil.

Dvs ....

------------

------------

Erată_"faţa" dvs. nu "faşa" Deh, rapiditatea şi localizarea una lângă alta a literelor.

------------

------------

Sunt fără cuvinte.

Cine îşi permitte să şteargă comentariile doar pentru că ele sunt adevărate şi deranjează.???

Halal site de literatură! Cine s-a pretat la aşa ceva e patetic şi jalnic!

Brava naţiune! Să fac print-screen până nu dispare şi comentariul ăsta.

Până aici a ajuns josnicia???

------------

------------

În mod cert, ca oricărei alte fiinţe umane îmi place să am prieteni.

După cum tot în mod cert aţi observat, am urmărit să mă menţin fără atacuri la persoană şi oricum nu mi-am imaginat că pentru un amărât de "g" corectat să ating o asemenea  "sensibilitate."

Am greşit de atâtea ori literele şi nu mi-a trecut prin minte vreodată să fac altceva decât să mulţumesc celor care mi-au atras atenţia.

Apreciez în mod sincer demersul dvs  şi aştept - în mod special - să aflu de ce s-a recurs la o astfel de metodă total KGB - istă, de tristă amintire, care din nefericire se mai propagă chiar şi astăzi.

De asemenea aştept repostarea comentariilor aşa cum au fost. Ne pot ajuta - prin aducerea aminte - să corectăm fiecare dintre noi ce ar fi de corectat.

Cu sinceritate şi prietenie,

Sorina

------------

NOTĂ: dreptul de a şterge ceva de pe site - postări, comentarii, răspunsuri - (am fost instruită în acest sens - deşi ştiam acest lucru din experienţa nefericită de pe alt site) îl au în ordine:

- autorii postării

- moderatorii 

- administratorii.

În cazul autorilor, decizia le aparţine şi nu trebuie motivată.

Moderatorii şi administratorii o pot face atunci când conţinutul postării sau al comentariilor depăşeşte anumite limite de bun simţ.

Nu critic ştergerea iniţială a unor răspunsuri sau comentarii - deşi nu am fost de acord cu ea - dar atât timp cât eu, proprietare postării nu am solicitat vreo măsură, cred că aş fi putut fi informată înainte (e adevărat, imediat după ştergere am fost informată, dar eu am văzut mesajul mai târziu cu o zi)

Aurelia, pe această temă discuţiile sunt de prisos. Dacă a fost şi a revenit e treaba dlui Muntean şi a administratorilor.

Eu cred că energiile consumate în astfel de discuţii pot fi mai eficiente în implicarea în mini-concursurile Cronopedia - ca autor sau ca membru ce comentează şi apreciază. Eu am făcut la rândul meu, cum eu am fost la rândul meu invitată , am făcut zic invitaţie publică şi dnei Sorina. Dacă o acdeptă vom fi cu toţii plini de bucurie!

Toamna este un anotimp propiuce îmbrăţişărilor... Să nu le lăsăm goale... Să le dăruim şi practicăm cu tot sufletul (iar trupurile ne pot fi goale, nu? - depinde pe cine îmbrăţişăm mai pătimaş!!!)

Bună dimineața,

Apreciez foarte mult repostarea comentariilor și dorinţa de obiectivitate a autorului.

Am crezut - şi comentariul postat de mine mai sus susţine implicit asta - (o fi fost oare doar în mintea mea?) că mi-am făcut înţeleasă intenţia şi dorinţa de armonie.

N-am idee cât am reuşit să mă fac înţeleasă.

Sunt totalmente în ceaţă faţă de referirile dnei Aurelia faţă de o aşa-zisă "abatere" a mea sau faţă de închiderea vreunui cont.

Dacă se referă cumva la al meu, eu nu mi-am închis niciodată contul aici, iar dacă se referă la altcineva atunci chestiunea chiar mă depăşeşte pentru că, atât cât sunt în stare aici şi acum, nu am cunoştinţă de închiderea vreunui alt cont - chestiunea nefiind de competenţa mea şi nefăcând parte din preocupările mele.

Dar poate dna Aurelia ştie - în această direcţie - ceva ce eu nu ştiu.

Mai mult decât atât - după cum se poate verifica prin citire - toate observaţiile făcuite de mine aici au făcut referire - cu excepţia uneia singure - la dna Aurelia faţă de înţelegerea eronată a unui concept şi faţă de judecăţile dumneaei la adresa mea. Prin urmare afirmaţia scrisă de domnia sa - citez: "nu pot permite ca o postare a unui membru să fie făcută franjuri de o distinsă doamna, ca dânsa!" este atât mincinoasă, cât şi inutil ironică.

Cât priveşte afirmaţia distinsei dne Aurelia cum că aş fi continuat discuţia pe un alt cont este iarăşi total neadevărată, pentru că postarea mea a apărut - după cum se poate verifica dacă nimeni nu a umblat la ea - la un răspuns al dnei Aurelia - NU a unui alt membru.

Prin urmare se vede treaba că ţine morţiş să mă pună într-o "lumină" proastă şi total neadevărată, ori verificată, lucru care pune reflectorul pe lipsa deontologiei ori a unei relaţii sănătoase cu etica din partea domniei sale..   

Asta ar trebui să pună pe gânduri.

Personal consider că e inutil să mai comentez ceva pe tema asta şi las adevărul - în totalitate - la aprecierea (care nici măcar nu trebuie făcută publică)  oricui citeşte aceste comentarii.

O zi frumoasă şi rodnică în bine tuturor!

Cu sinceritate,

Dna Aurelia nu mai este pe acest sait.

© 2019   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

--> /********* ********/