Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite mâine

Ieri m-a mângâiat un fluture. Udam, făceam opturi cu furtunul și încercam tot soiuri de variante de stropire cu apa. La un moment dat am făcut un pas înapoi ca să-mi iasă nu știu ce figură, și am văzut o pată de culori care tocmai intra în mine. În obrazul meu, adică. Era un fluture plin de culori aprinse. Dar, cred că avea și el o problemă de mers, sau de zbor. Dădea cu spatele sau zbura de-a latul, altfel nu-mi explic...

Primul impuls a fost să mă feresc, normal. Cred că și el, la fel. Dar am realizat instantaneu că asta e o șansă unică-n viață, și doar am închis ochii. Cred că și el a vrut să mă evite dar probabil a înțeles că nu va mai avea ocazia să mângâie un obraz aproape nebărbierit și să provoace așa o emoție.

Și chiar m-a mângâiat ușor, iar când am deschis ochii, se îndepărta în salturi multicolore. S-a oprit pe o ramură de pom, cu fața către mine și după o pauză de câteva secunde, a dat din aripi de două ori, ca un clipit complice din ochi, apoi a zburat mai departe.

Mi-am propus să nu uit vreodată că ieri m-a mângâiat un fluture...

Vizualizări: 203

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Multumesc mult, si...apreciez sincer. Daca nu-ti pasa, nu-mi faceai recomandarea ( cam asa procedez eu ...deci n-am cum sa ma supar. si eu am emotii cand fac asta ). Chiar, multumesc, orice sugestie e binevenita!

Si ma bucur ca ti-a placut ( sper sa nu fi fost doar o introducere pentru recomandare  ).

Spontana, imi place. La fel si eu. Direct? Pai, cum sa zic eu?! Am fost o data direct, si era sa mor, si de atunci nu mai sunt asa de sigur ca sunt chiar asa de direct.

Foarte corect, Atentia este foarte importanta. Pe ce ne punem Atentia si cat de puternica este. Iar trebuie sa recunosc, e una din marile mele probleme....

Vezi, am citit atentia in loc de directia.

Doamna Aurelia...lasa-ma si pe mine sa comentez !
Glumesc !
--------------------------------------------------------------------
Nu o sa spun prea mult, Domnule Alex.

Frumoasa intalnire, plina de magie...
Felicitari... mi-a placut enorm de mult !

Multumesc! 

Imagine similară Interesantă mângâiere.

© 2021   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

-->