Cronopedia ~ club de scriere literar-artistică

amintiri temporale din faptul serii

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite mâine

Completați căsuţele folosind (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15).  Puteți repeta numerele.

Motivaţi răspunsul/răspunsurile.

Vizualizări: 383

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Rezolvarea este imposibilă. Deoarece toate numerele sunt impare, în orice combinație le-am aduna de trei ori, rezultă un număr impar.

două numere impare cu unul par pot da 30...

Se specifică că putem repeta un număr....

Adevărat, dar, în șirul de mai sus, nu există niciun număr par.

Ei acum aveţi - aparent - dreptate!

Pentru că:

pentru Sistemul Numeric Natural 

par + par = par,

Impar + par = Impar,

impar + impar = par.

Deci, impar + impar + impar = par + impar = Impar

Şi totuşi problema (exerciţiul) are mai multe soluţii... (e-adevărat, nu folosind metode tradiţionale, ci metode truc).

Am dar nişte sugestii şi aşteprt cât mai multe variante (eu am pregătite vreo 3)

Caut cu... binoclul un număr par, însă nu-l găsesc!

Poți repeta un număr dar nu poți face încă o adunare! Adunările rămân în continuare trei! Asta numai dacă ni se permite ca în interiorul căsuței să putem face o operație cu numerele date. Gen (5-1)+11+15=30 sau (1+3)+11+15=30

Da, sunt mai multe variante. Eu am ales la întâmplare pentru a exemplifica ce am vrut să zic. Dar tot așa de bine poate fi alta rezolvarea...

Nu m-am gândit să folosesc parantezele...

S-ar putea oferi astfel multe soluții, însă să vedem ce zice domnul Muntean referitor la folosirea parantezelor.

Părerea mea arată astfel:

15 + 15 + 0 = 30,

dar cum cifra zero este o mulțime vidă, arată inestetic adăugată ca termen al unei adunări și rămâne:

15 + 15 = 30

dar unde aveţi 0?

Citiţi atent comentariul meu anterior... şi după cel puţin 5 variante vin cu noi teste!!!

7,5+7,5+15= 30

© 2021   Created by Lenuş Lungu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor

-->